Ograniczanie emisji tlenków azotu

Równie ważne jak ograniczanie emisji dwutlenku siarki jest ograniczanie emisji tlenków azotu (NOx). Jest to grupa związków będących produktem spalania, którą jest niezwykle trudno wyeliminować ze spalin. W 1992 roku w celu ograniczenia emisji związków azotu wprowadzono w Elektrowni Bełchatów metody pierwotne ograniczania emisji NOx polegające na optymalizacji procesu spalania. Zoptymalizowano nadmiar powietrza na wylocie z komór paleniskowych i ciśnienie w kolektorze gorącego powietrza kotłów. Zmodernizowano także układy automatycznej regulacji i elementy ciągów technologicznych, odpowiedzialnych za realizację zoptymalizowanych parametrów pracy kotłów. W wyniku tych działań osiągnięto redukcję NOx o ok. 40% w stosunku do 1992 roku.

Obecnie dla głębszego obniżenia poziomów emisji NOx (do poziomu poniżej 175 mg/Nm3), sukcesywnie wyposaża się kotły w wysokosprawne instalacje odazotowania z zastosowaniem metody SNCR redukującej emisje dzięki dawkowaniu mocznika.

W efekcie dotychczasowych działań emisja związków azotu w Elektrowni Bełchatów została zredukowana o 63% - z poziomu 55 tys. ton związków azotu w 1989 r. do 19 tys. ton w 2023 r.

   Wykres 3. Redukcja emisji NOx na przestrzeni lat w Elektrowni Bełchatów.