O roli jednostek konwencjonalnych w dobie ewolucji sektora energetycznego na konferencji naukowo-technicznej SE

05.06.2023
konferencja_elb_sep_2023_1

Kierunki rozwoju regionów energetycznych oraz rola energetyki konwencjonalnej w obliczu rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w Polsce były głównymi tematami konferencji, która odbyła się w dniach 31 maja–2 czerwca w Hotelu Wodnik, niedaleko Bełchatowa. Organizatorem wydarzenia była Elektrownia Bełchatów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, i Stowarzyszenie Energetyków Polskich.

W spotkaniu udział wziął Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych, naukowcy i eksperci z branży elektroenergetycznej, przedstawiciele administracji publicznej, a także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i dyrekcja Elektrowni Bełchatów.

Otwierając konferencję Sławomir Podkówka, reprezentujący zarząd spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, nawiązując do tematyki stwierdził, że nad rewolucją trudno zapanować, natomiast przy ewolucji możliwe są świadome i przemyślane działania.

– Jeżeli możemy sprawić, że transformacja energetyczna będzie szansą rozwoju, a nie zagrożeniem, to zróbmy to. Uwzględnijmy potrzeby energetyczne kraju i potencjał regionów dziś produkujących energię. Konwencjonalne jednostki wykorzystujące węgiel brunatny czy kamienny z biegiem lat będą musiały ustąpić źródłom jądrowym i OZE. Jednak obecnie jednostki konwencjonalne są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i są pod każdym względem gotowe w kolejnych latach produkować energię – powiedział prezes Sławomir Podkówka.

 Transformacja powinna stworzyć szanse rozwojowe dla nowych dziedzin polskiego przemysłu i usług na rzecz transformowanego sektora elektroenergetycznego oraz dać impuls dla rozwoju polskich innowacji. Jednym słowem, powinna przynieść rozwój gospodarczy w szerokim tego słowa znaczeniu – dodał Sławomir Podkówka.

Do słów prezesa niejednokrotnie nawiązywano podczas panelu dyskusyjnego „Energetyka konwencjonalna w dobie ewolucji – wyzwania i perspektywy rozwoju kompleksów energetycznych”. W dyskusji, w której brali udział przedstawiciele energetycznych spółek wytwórczych, władz Bełchatowa i uczelni, rozmawiano m.in. na temat przyszłości produkcji energii w regionie bełchatowskim, jego walorach i potencjale, nowoczesnych formach generacji opartych nie tylko na odnawialnych źródłach energii, ale również o małych reaktorach atomowych i technologiach wodorowych.

W trakcie licznych wykładów poruszano między innymi kwestie dostosowania elektrowni konwencjonalnych do zmieniających się warunków eksploatacji oraz nowych wyzwań związanych z funkcjonowaniem krajowego systemu elektroenergetycznego, eksploatacji obiektów energetycznych w reżimie dyrektywy IED i konkluzji BAT. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących nowych technologii produkcji energii elektrycznej.

Konferencji towarzyszyła wielobranżowa sesja wystawiennicza, na której swoje produkty i osiągnięcia prezentowali m.in. przedstawiciele sektora elektroenergetycznego.

Organizatorami wydarzenia byli PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów i Stowarzyszenie Elektryków Polskich przy wsparciu Politechniki Łódzkiej. Honorowy patronat objęli: Ministerstwo Aktywów Państwowych, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Powiat Bełchatowski.

wróć do Aktualności