Głównym bohaterem programu została Elektrownia Bełchatów - największa elektrownia konwencjonalna w Polsce. Moc zainstalowana pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi niemal 22 proc. mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Rocznie elektrownia produkuje ok. 35 TWh energii elektrycznej, która pozwala na zaspokojenie potrzeb blisko 11,5 mln gospodarstw domowych. Nie da się więc zaprzeczyć, że to właśnie bełchatowski kompleks wydobywczo-energetyczny jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym także jej stolicy. Przez 365 dni w roku, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, produkcja energii elektrycznej utrzymuje się tu na stałym, bardzo wysokim poziomie – podkreślał Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, który tłumaczył ekipie filmowej rolę Elektrowni Bełchatów w polskim systemie elektroenergetycznym.

elektrownia-belchatow-w-programie-discovery-3-2-.jpeg

Elektrownia Bełchatów przykłada także dużą wagę do działań na rzecz ochrony środowiska. W programie podkreślono inicjatywy prowadzone przez elektrownię, które mają na celu zmniejszenie jej oddziaływania na środowisko naturalne. Miliardowe projekty modernizacyjno-odtworzeniowe w elektrowni wpłynęły na znaczną redukcję emisji i dostosowanie jednostek wytwórczych do przyszłych wymagań środowiskowych i, co najważniejsze, spowodowały poprawę jakości powietrza. Od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja dwutlenku siarki zredukowana została o 90 proc., emisja tlenku azotu o 47 proc., a pyłów o 97 proc. Wszystko to, dzięki zastosowaniu najlepszych aktualnie dostępnych rozwiązań technicznych w instalacjach. Wszystkie przeprowadzone działania inwestycyjne i modernizacyjne o charakterze proekologicznym stawiają bełchatowską elektrownię w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Na te działania, tylko w ostatnich latach przeznaczonych zostało aż 9 miliardów złotych – tłumaczył podczas nagrania Robert Ostrowski.

Troska o środowisko naturalne to priorytet całego bełchatowskiego kompleksu energetycznego. Podczas nagrania filmowcy z Discovery mogli zobaczyć sztandarowy przykład rekultywacji terenów pogórniczych, którym jest pobliska Góra Kamieńsk, usypana z ziemi znajdującej się nad pokładami węgla z pobliskiej Kopalni Bełchatów. Góra mierzy 395 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce. Rekultywacja polegała tu na odtworzeniu gleby oraz zasadzaniu lasów, które dzisiaj są domem dla wielu, w tym także rzadkich, gatunków zwierząt. Na Górze Kamieńsk znajduje się również farma wiatrowa - PGE Park Wiatrowy Kamieńsk, o mocy 30 MW, która produkuje energię elektryczną dla ok. 6 tysięcy gospodarstw domowych. Góra Kamieńsk jest obecnie największą atrakcją turystyczną regionu, wyposażoną w kompleks narciarski z najdłuższym stokiem narciarskim w centralnej Polsce. Dotychczas bełchatowska kopalnia zrekultywowała ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazała Lasom Państwowym ponad 1500 ha zrekultywowanych, zalesionych gruntów.

Emisję powtórek programu zaplanowano na niedzielę, 11 sierpnia, o godz. 11:00 i 22:00 oraz we wtorek, 13 sierpnia, o godz. 18:00.

elektrownia-belchatow-w-programie-discovery.png
elektrownia-belchatow-w-programie-discovery-1.png
elektrownia-belchatow-w-programie-discovery-2.jpeg
elbelchatow_site